Stop guessing what′s working and start seeing it for yourself.
Login or register
Q&A
Question Center →

Google'ın arama algoritması ile Amazon sıralama sistemi arasındaki en büyük farkı biliyor musunuz?

Bir an önce karşılaşalım - son araştırmalara göre, modern kullanıcı, özellikle Google'da olduğu gibi herhangi bir büyük arama motorundan ziyade Amazon'da, ihtiyaç duyulan ürünü aramak için üç kat daha büyük olasılıkla daha yüksektir. Yahoo, Bing, vb. Ve ben çoğumuz hala A9 ürün algoritması Amazon sıralamasında sistemi sürüş habersiz olduğuna bahse giriyorum. Cidden eminim, Amazon'da düzenli alışveriş yapan aktif alışveriş yapanların aslanın payının hiç bu kadar rahatsız edilmediğinden eminim. Yani, Amazon sıralama sisteminin varlığı ve çalışma şekli çok popüler konu tartışmaları değildir. Tabii ki, örneğin, orada satan bir e-ticaret tüccarı olarak çalışmadığınız sürece veya Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) sektöründe en azından bir deneyim sahibi olduğunuz sürece. Amazon sıralama sistemi, özellikle Google arama motoru ve gerçekten gelişmiş algoritması tarafından kullanılan 200'den fazla sıralama faktörüne karşı tartılırsa, kapsamlı ve geniş kapsamlı değildir.

Bununla birlikte, Amazon'un hala kendi ana sıralama faktörlerine ve optimizasyon özelliklerine sahip olduğuna dikkat edin. Yine de, biraz SEO biliyorsanız, muhtemelen zaten elektronik ticaret optimizasyonunun temellerini ve Amazon ürün aramasını anlamak için yarımsanız. Yani, Amazon sıralama sisteminin Google arama motorunun dayandığı bir diğeriyle olan temel farklarını öğrenmek ve anlamak çok daha etkili. Niye ya? Sadece ikisinin çok ortak noktası olması nedeniyle. İşte bu nedenle, doğru yerde büyük bir odaklanma elde etmeniz için Google ve Amazon sıralamasındaki ana farklılıkları hızla gözden geçireceğim ve ürün listelemenizi, işletmenizin başarısına hizmet etmeyen şekilde en uygun hale getirme şansınızın az olması gerekiyor. Yani, her şeyi anlamaya başlayın.

Her şeyden önce, ölçekte alınan iki sıralama şemasını karşılaştırarak başlayalım. Öte yandan, Amazon sıralaması kesinlikle Google'dan daha basit görünüyor. A9 ürün arama algoritmasına dahil olan herhangi bir off-page arama optimizasyonu olmadığı için, zahmetsiz görünebilir, ancak Amazon sıralama sistemi tümüyle sayfa SEO'dur. Ve çeşitliliğin bu tek çekirdekli yönü, Amazon SEO hakkında herhangi bir rehber veya muhtemelen vaka tartışmasını en azından yarısı kadar kesecek, değil mi? Bu, örneğin sosyal medya, bağlantı kurma, DA, PA, Halkla İlişkiler ve benzeri gibi dış etkenlerle uğraşmamıza gerek olmadığını ifade eder.

Sonraki olarak, Neyse ki Amazon sıralamanın birkaç temel kural ve temel direkleri olduğunu hatırlatmaktan mutluluk duyuyorum. Fazla değil, değil mi? Bununla birlikte, aşağıdaki üç ifadenin temel öneme sahip olduğuna dikkat edin, bu nedenle bunları en baştan almanızı sağlayın.

İşte:

  • Google, kullanıcıya anahtar kelime sorgusuyla eşleşen en doğru yanıtı sunmayı amaçlıyor olsa da, Amazon yalnızca belirli bir özelleştirilmiş kümesini ürün, potansiyel bir müşterinin orada bir arama isteği doldurması üzerine muhtemelen elde edebileceğini sunar.
  • Amazon sıralama sistemi, her zaman yalnızca tek bir hedef doğrultusunda hareket etmeyi amaçlamaktadır - RPC düzeyini en üst düzeye çıkarmak (müşteri başına gelir).
  • Gerçekten kalabalık çevrimiçi pazarda ürünleri arayan ziyaretçinin yaptığı avery eylemi Amazon'un A9 arama sıralama algoritması tarafından fark edilip izlenilmeksizin gerçekleşir. Ciddi olarak, her tıklama (ve hatta web sayfasında gezinen yerlerde) sürekli olarak izlenir ve kendi yolunda dikkate alınır.
  • Sonuçta, Amazon sıralama sistemi kendisi ve A9 ürün arama algoritması, ortak alışveriş amaçları, davranış kalıpları, tercihleri, ilgi alanlarını vb. Kullanarak yukarıda adı geçen parça verilerini bağlamak ve müşteri başına geliri en üst düzeye çıkarmak içindir.

Ve şimdi A9 arama algoritmasının temel sütunlarına bakmanın zamanı geldi. Başka bir deyişle, aşağıda, Amazon sıralama sisteminin esas bahis oynadığı temel faktörleri size göstereceğim. Basitçe söylemek gerekirse, tüm faktörler en çok önem verilen üç kategoriye (Dönüşüm oranı, Alaka Düzeyi, Müşteri Memnuniyeti ve Saklama) dahil edilebilir. A9 resmi web sitesinden ve kişisel Satıcı Merkezi hesabımdan edindiğim temel satıcı talimatlarından dolayı aşağıdaki bilgileri birlikte çektiğimi unutmayın.

 Dönüşüm Oranı - Bu kategori, özellikle dönüşüm hızı ile ilgili istatistiksel olarak ölçülebilir bir etkiye sahip olduğu kabul edilen Amazon'un sıralamadaki faktörleri kapsar. Oradaki diğer örnekler arasında, ürün kalitesi, müşteri yorumları, rekabetçi fiyatlandırma ve net ürün görüntüleri, Amazon sıralama sistemi tarafından, dönüşüm oranına katkıda bulunan birincil faktörler olarak görülür.

 Alaka düzeyi - eşit derecede önemli sıralama faktörlerinin ikinci kategorisidir. Önemli olan, alakalılığın kendisi de hem çevrimiçi devlerin etrafında dönmekte olduğu şey. Yani, Amazon sıralama sistemi tarafından kullanılan Alaka Düzeyi kavramının Google tarafından kullanılanlardan kesinlikle farklı olduğu anlamına geliyor (daha kesin olmak için, alakalı faktörlerden en iyi şekilde yararlanmak için tamamen uyumsuz yaklaşımlar var).

Başka bir deyişle, Amazon sıralama sistemi sadece arama sorgusuna karşılık gelen tüm ilgili sonuçları topluyor - bunları listelemek için hangi yoldan karar almanız yeterlidir. Bu nedenle, Ürün Başlığı ve Açıklama Bölümleri gibi alakalılığın bu tür önemli faktörleri, Amazon sıralama sistemi tarafından, örneğin belirli bir anahtar kelime veya uzun kuyruklu arama terimi için ürün sayfanızı sıralamaya geldiğinde dikkate alınır.

 Müşteri Memnuniyeti ve Saklama - zahmetsiz gibi gözükebilir, ancak Amazon, RPC oranını en üst düzeye çıkarmanın sırrını biliyor. Bu nedenle, sıralama faktörlerinin üçüncü grubuyla olan her şey oldukça basittir - mümkün olan her alışverişten çok para kazandırmak için en iyi şey, Amazon sıralama sistemi, tüm müşterileri mutlu etmek demektir; böylece daha fazla müşteriye başarılı bir şekilde dönüştürülürler zaman zaman tekrarlanan alım yapma ihtimali. Çoğunlukla, sıralama faktörlerinin bu kategorisi ODR oranı (sipariş hatası oranı) ve müşteri geri bildirimi ile ilgilidir.

View more on these topics

Post a comment

Post Your Comment
© 2013 - 2023, Semalt.com. All rights reserved

Skype

semaltcompany

WhatsApp

16468937756

Telegram

Semaltsupport