Stop guessing what′s working and start seeing it for yourself.
Login or register
Q&A
Question Center →

Amazon ürün sıralama algoritmasının birincil mekanizması nedir?

Amazon dünyanın en popüler ve aynı zamanda en rekabetçi e-ticaret platformudur. Şiddetli rekabet nedeniyle, özellikle de takviyeleri, güzellikleri ve sağlığı gibi popüler kategorilerdeki satışları kazanmak istiyorsanız, ürünlerinizi Amazon'da sıralamak çok daha karmaşık hale geliyor.

Müreffeh bir Amazon satıcısı olabilmek için önce güçlü talebe sahip arzu edilen bir ürüne sahip olmak, iyi dönüştürülmüş ürün listelemek, kapsamlı anahtar kelime araştırması yapmak vb. Temelleri çivi gerekir.

Bu optimizasyon özelliklerini bilmek, rekabette üstünlük elde etmenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, farkında olmanız gereken şey, bu optimizasyon unsurlarının tamamının gerekli olmaya devam etmesinin, beklediğiniz trafik ve satışlara dönüşmesi. Optimizasyon kampanyanızın size olumlu bir sonuç getireceğinden emin olmak istiyorsanız, mevcut Amazon ürün sıralama algoritması ile nasıl ayarlayacağınızı bilmeniz gerekir. 

Amazon ürünleri sıralama algoritması

Amazon ürünleri sıralama algoritması veya A9 gelişen ve her yıl daha karmaşık hale gelen olgunlaşan bir sistemdir. Bu sıralama sisteminin birincil görevi, kullanıcılara sorgularına en yakın ürün eşleşmelerini sağlamaktır. Kullanıcılara en doğru arama sonuçlarını sunmak için, Amazon çeşitli sıralama sistemleri ve ölçümler uygular. Amazon para kazanmak istiyor, bu yüzden müşterilerin sipariş etmesi muhtemel ürünleri yalnızca sıralamasında buluyorlar. Bu nedenle, bu sistemin envanterinizi satmasından veya rakiplerinizi satmasından umursamadığının farkında olmalısınız.

Amazon sıralama sistemi hem Amazon platformunda hem de kapalı en çok trafik olan listeleri lehine tasarlanmıştır.

Amazon'daki tüm müşterilerin satın alma niyetinde oldukları için, listenizi potansiyel kitlenizin önünde olmasını sağlamanız gerekir. Sektör rakamlarına göre, tüm alışveriş yapanların% 85'inden fazlası ilk arama sonuçları sayfasından ürünler satın alıyor. Aramalar, Amazon sistemine inanma eğilimindedir ve zamanlarını ürün araştırmasına harcamak istememektedir. Bu nedenle, müşterilerin düşünmek zorunda kaldıkları az zaman, Amazon'un gelir elde etme şansı da o kadar yüksektir. Amazon'un kârını en üst düzeye çıkarmasına ve gelirinizi artırmasına yardımcı olmak için, envanterinizi uygun kategorilere ve alt kategorilere yerleştirmeniz ve hedeflediğiniz arama terimlerini girişinize dahil etmeniz gerekir.

Fonksiyonel gerekliliklere göre uygun ürünleri seçmek için hatırla; Amazon birkaç temel ölçüt kullanmaktadır. Öncelikle, ürün listeleme içeriğiniz bir kullanıcının sorgusuyla tam olarak uyumlu olmalıdır. İkincisi, girişiniz, farklı açılardan bir öğeyi zum yapma ve görme becerisine sahip kaliteli ürün görüntüleri sunmalıdır. Daha az önemli olmayan sıralama, Amazon'daki satış geçmişinizdir. Ne kadar çok satış yaparsanız, Amazon'da sıralamada o derece yükselirsiniz. Satışların fırsatlar yarattığı sürekli bir döngü gibidir.

Bir ürün satın alma ihtimalini belirlemek için Amazon tarafından dikkate alınan bileşenlerin arasında performans ve alaka faktörlerini sıralayabilirim. İlk sıralama faktörleri, dönüşüm, tıklama oranı ve BSR gibi satış ölçütlerine karşılık gelir. İkincisi, ürünün işlevsel özelliklerinin tek bir kullanıcının sorgusuna nasıl karşılık geldiğini yansıtır. Alaka düzeyi esasen hedeflenen arama terimleriyle yansıtılır. Dolayısıyla, yüksek dönüşüm oranına ve iyi optimize edilmiş listeye sahip ürünler, Amazon'da sıralamanın daha fazla şansı var.

Temel Amazon SEO ipuçları envanterinizi SERP'de görünür hale getirecek

  • İlgili arama terimlerini doldurun

Amazon ürün listenizi hazırlarken mümkün olduğunca çok hedefli arama terimi girdiğinizden emin olun. Görünürlüğünüzü artırmanıza, satışlarınızı artırmanıza ve arama sonuçlarındaki genel sıralamayı iyileştirmenize yardımcı olur. Başka bir deyişle, sattığınız ürünler hakkında ilgili ve eksiksiz bilgi sağlayarak, ürününüzün görünürlüğünü ve satışını artırabilirsiniz.

  • Satışlarınızın artırılmasıyla çalışın

Daha önce de söylediğim gibi hiçbir şey arama sıralamasında iğne benzeri satışlar taşıyamaz. Satış, markanızı popüler yapan ve iyi satın alınan envanter. Satışları kanıtlamış yöntem, hem Amazon hem de iç hatlar trafiğini harekete geçirmektir. Amazon sisteminde trafik üretiyorsak, Google reklamcılık, sosyal medya pazarlaması ve misafir blog yazışması sayesinde harici trafik çekebilecekken tıklama başı ödeme reklamları kullanmak makul bir sonuçtur. Ayrıca, lansman servisini kullanabilirsiniz. Ürünü saflara taşıyan satışlarda doğal bir yükseliş yaratmaya yardım eder.

  • Ürün incelemeleri üret

Ürün incelemelerinin, Amazon arama sonuçları sayfasındaki ürününüzün sıralamasını da etkilemesi. İncelemeler, ürün kalitesinin ve alakalılığın sosyal kanıtı olarak hizmet eder. Amazon müşterileri, satın alma işlemleriyle ilgili bilinçli kararlar almak için incelemelere güveniyor. İşte bu yüzden Amazon, sahte gözden geçirme servislerine karşı aktif olarak mücadele ediyor ve insanların sahte olumlu eleştiriler yazması için para alıyor. 2016 yılından bu yana teşvik edilen ve organik olmayan incelemelerin yasaklanması. Yani Amazon, ürün sayfanızda sahte bir hareket olduğunu fark ederse, yasaklanacaktır. Bu nedenle, Amazon'un şüphelerini yükseltmeyecek dürüst ve tarafsız değerlendirmeler üretmek konusunda bir vurgu yapmanız gerekiyor.

  • Anekdot Amazon SEO

Bu faktörler Amazon tarafından belgelenmez ancak ürün sıralaması algoritması üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu faktörlerden biri FBA'dır (satıcıların müşterilerine hızlı teslimat hizmetleri vermesine yardımcı olan Amazon gerçekleştirme hizmetleri). Kural olarak, FBA Amazon ürünleri bir tüccar tarafından yerine getirilen ürünlerden daha üst sıralarda yer alır. Ayrıca, Amazon SERP'deki rütbeli konumunuzu marka adı ve satıcı adı da etkileyebilir. Bu isimler, ürün için hedeflenen arama terimlerini içeriyorsa, organik sıralamanızı artırabilir. Son olarak, diğer tüm liste alanları doldurulmalı ve bazıları sıralamadaki konumu ve bir aramada filtrelemeyi etkilediği gösterildi.

Satışlarınızı artıracak olan Amazon Amazon FBA hileleri

  • Ürün sayfanıza geri bağlantı kurun

Ürün sayfanıza hedefli trafik çekmenin ve Amazon ürün sayfası sıralamanızı iyileştirmenin en mükemmel yolu, Amazon ürün sayfanıza geri bağlantı kurmaktır. Google'daki rütbenizi iyileştirmenize yardımcı olacak ve ardından Amazon sıralama pozisyonunuzu etkileyecektir. Amazon, SEO alanındaki en önemli oyunculardan biridir ve yüksek bir alan adı yetkisine ve page rank'a sahiptir. Bu nedenle, ürün arama sorgunuzu Google arama kutusuna eklediğinizde, ilk elde ettiğiniz arama sonucu Amazon'dur. Bu nedenle, Amazon sayfanızda Google'daki sıralamasını yükseltmek için bağlantılar oluşturmak mantıklıdır.

Semalt dijital şirket, Amazon SEO olarak adlandırılan benzersiz bir ürünü müşterilerine sunmaktadır. Satıcıların pazarlama çabalarını avantajınıza kullanmalarında yardımcı olur. Google'ın, satıcı ürün sayfalarını, mağazalarını Amazon arama sonuçları sayfasının üst kısmına itmesine ihtiyaç duydukları arama terimleriyle ilişkilendirmesini sağlamak için büyük backlink oluşturma teknolojisini kullanıyorlar.

  • AMS'de rakibin ana resmini kullanın

Bazen Amazon rakiplerinizi avantajınızla kullanmak akıllıca olacaktır. En basit varyasyon, rakibinizin önde gelen görüntüsünü kopyalamak ve AMS aracılığıyla daha ucuz maliyet için Ürün Ekrandaki Ürün Görüntülü Reklamlarını tanıtmaktır. Müşteriler, daha düşük bir fiyatınız varsa, onu aynı ürün olarak çekip tıklarlar. Bu kesmek kullanarak, biraz ücretsiz trafik kazanmak ve ürününüzün sayfa sıralamasını yükseltmek için bir fırsat elde edin. Bununla birlikte, aynı kesin ürünleri satarsanız bunun yalnızca sonuç verebileceğinin farkında olmanız gerekir.

  • Ürünlerinizi vererken tam bir fiyat sağlayın

Amazon'da daha fazla satış yapmak ve rütbe oluşturmak için basit ama yine de verimli olan yöntem, ürünleri tam bir fiyata vermektir. Sonuç olarak, Amazon, Amazon'u daha fazla para kazanacağınızı düşünerek, ürününüzü daha üst sıraya koyacaktır.

  • İyi bir ilk gösterim oluşturun

Amazon'da ürün listenizi oluştururken, Amazon'a sisteme önemli gelir getireceğine inandırmalısınız. Amazon iş geliştirmenin ilk aşamasında, ilk 5 yarışmacınızla eşleşecek bir sürü üniteyi lansmanın ilk haftası için vermelisiniz. Ayrıca, eğer üst eşinizin satışlarını eşleştiriyorsanız, Amazon da sizi yüksek derecelendirir.

  • Sosyal ağlardaki marka görünürlüğünüzü artırmak için sosyal medya pazarlamacılığı kullanın

Amazon listeleme sıralamasını yükseltmek için sosyal medya kanalları ve bloglar gibi ek trafik kaynakları görmeniz gerekir. İşinizi teşvik edebileceğiniz en iyi sosyal medya platformları Facebook ve Instagram'dır. Hedef kitle ile yakın temas kurmak için marka sayfalarınızı yaratmak mantıklıdır. Nişinizle ilgili püf noktaları veya ipuçları sunarak başlayabilir veya okuyucularınız için yararlı olabilecek bazı ilgili bilgiler sağlayabilirsiniz. Bir sürü takipçiyi topladıktan sonra Amazon ürünlerini onlara tanıtmaya başlamalısınız. Kullanıcıların Amazon'da eşyalarını satın almasını sağlamak için bazı indirim, hediye çeki, hediye kartları vb. Sunabilirsiniz.

Post a comment

Post Your Comment
© 2013 - 2021, Semalt.com. All rights reserved

Skype

semaltcompany

WhatsApp

+16468937756

Telegram

Semaltsupport